Bantlama

Bantlama, vücudun farklı kısımlarını desteklemek veya stabilize etmek için yapışkan bantların kullanılmasını içeren bir tekniktir. Bantlama sıklıkla ağrıyı dindirmek, yaralanmaları önlemek veya kan dolaşımını arttırmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bu uygulama sadece sporcularla sınırlı değil her yaş ve hasta grubundan bireyler üzerinde de uygun koşullar altında kullanılabilir. Bantlamanın rehabilitasyon ve yaralanmaların önlenmesinde değerli bir yardımcı olabileceğini ancak tek başına bir tedavi olmadığını unutmamak önemlidir. Bantlama sıklıkla egzersiz, manuel terapi ve fizyoterapi gibi diğer terapötik müdahalelerle birlikte kullanılır. Ek olarak bantlama, her bantlama türüyle ilgili spesifik hedefleri ve teknikleri anlayan eğitimli profesyoneller tarafından uygulanmalıdır.

Her biri belirli işlevlere hizmet eden farklı türde bantlama teknikleri vardır.

Sık kullanılan bantlama biçimleri:

Kineziyolojik Bantlama : Kinezyo bantlama, hareketi kısıtlamadan kaslara ve eklemlere destek sağlamak için cilde uygulanan esnek, elastik bir banttır. Kinezyo bantlama Fizyoterapistler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Kinezyo bantlama ile dolaşımın artması, ağrının azaltılması ve dokulara duyusal girdiler sağlanması hedeflenir. Farklı terapötik hedeflere ulaşmak için sıklıkla belirli modellerde uygulanır.

Rijit Bantlama: Eklemlere ve kaslara destek sağlayan sert, elastik olmayan bir banttır. Genellikle ayak bilekleri veya bilekler gibi yaralı bölgeleri stabilize etmek ve korumak için kullanılır. Atletik bant, sporda yaralanmaları önlemek veya yönetmek için sıklıkla kullanılır ve eklem hareketliliğini bir dereceye kadar sınırlayabilir.

McConnell Bantlama: Bu teknik öncelikle dizi etkileyen bir durum olan patellofemoral ağrı sendromu için kullanılır. McConnell bantlama, patellanın (diz kapağı) hizasını değiştirmek ve hareket sırasında ağrıyı azaltmak için yapışkan bandın belirli bir şekilde uygulanmasını içerir.